W celu przyspieszenia gojenia oraz poprawy jego jakości stosujemy zaawansowaną technikę A-PRF oraz i-PRF.
Skondensowane czynniki osocza czyli Fibryna bogatopłytkowa (PRF) jest autogenną matrycą otrzymywaną z koncentratu płytek krwi pacjenta. Jej działanie polega na przyspieszaniu szybkości gojenia oraz poprawie jego jakości. Dzieje się tak na skutek wzmożonej działalności grupy wyselekcjonowanych czynników ułatwiających między innymi powstawanie nowych naczyń krwionośnych oraz stymulowanie tkanek do szybkiego gojenia ( tzn. wzrostu kości i tkanek miękkich).
Dzięki nowoczesnej technologii fibrynę bogatopłytkową PRF możemy obecnie uzyskiwać na fotelu stomatologicznym, bez konieczności korzystania z usług wyspecjalizowanego laboratorium. Tuż przed zabiegiem chirurgicznym, stomatolog pobiera od pacjenta kilka probówek krwi która natychmiast trafia do specjalnego urządzenia zwanego wirówką. W procesie odwirowania uzyskiwane są odpowiednie frakcje czynników wzrostu i gojenia znane pod nazwą A-PRF ( Advanced Platelet Rich Fibrin) oraz i-PRF (Injectable Plateled Rich Fibrin), które mogą być natychmiast wykorzystane podczas zabiegu w postaci membran, dodatku do biomateriałów, czy zaopatrzenia zębodołu po ekstrakcji.
Dzięki unikalnej metodzie pozyskiwania PRF zostało wzbogacone o dodatkowe składniki. Są to białe krwinki, które zwiększają aktywność fibryny w stymulacji augmentacji kości poprzez produkcję BMP i VEGF (naczyniowy czynnik wzrostu VEGF – vascular endothelial growth factor), oraz również przyspieszają transformację monocytów w makrofagi i dzięki temu nasilają efekt stymulacji regeneracyjnej kości.
i-PRF jest to płynny „koncentrat krwi” wzbogacony o białe krwinki, o wysokiej zawartości płytek, które zwiększają zdolność gojenia.
Po co stosuje się tę metodę w stomatologii?
Czynnik PRF w postaci płynu, matryc, korków czy rozdrobnionej struktury stosuje się u pacjentów celem przyspieszenia gojenia ran i odtwarzania (wzrost i różnicowanie) struktur tkankowych w trudnych anatomicznie rejonach jamy ustnej. Dodatkowo korzysta się z niego w technikach łączonych – wzbogacenie przeszczepów kostnych – w celu nasilenia osteogenezy (procesów kościotwórczych) i nasilenia regeneracji tkanek miękkich (np. dziąseł lub uszkodzonej błony śluzowej jamy ustnej). Fibryna jest najlepszym rusztowaniem, jeśli chodzi o inżynierię tkankową i powolne uwalnianie czynników wzrostu.
Zastosowanie A-PRF i i-PRF powoduje, że gojenie jest znacznie szybsze i przebiega bez komplikacji.