Dlaczego Leczenie ortodontyczne powinno być nie tylko modne? (dr E. Kuza, dr J. Poddębniak)
Obecnie ortodoncja jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin stomatologii. Leczenie ortodontyczne polega me tylko na poprawie ustawienia zębów, ale również opóźnia starzenie się twarzy, poprawia jej wygląd, a tym samym wpływa pozytywnie na samopoczucie pacjenta.
Z medycznego punktu prawidłowe ustawienie zębów ułatwia ich oczyszczanie, co wiąże się z mniejszą skłonnością do próchnicy i odkładaniem się kamienia nazębnego, a tym samym powstawaniem przewlekłych stanów zapalnych dziąseł i przyzębia prowadzących do paradontozy.
Leczenie ortodontyczne wpływa na poprawę jakości żucia, likwiduje bóle głowy związane z dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego. Prawidłowa motywacja rodziców oraz odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia ortodontycznego u dzieci pozwala uniknąć wad wymowy, kształtuje prawidłowy, nosowy, tor oddychania, eliminuje złe nawyki; czyli ssanie kciuka, warg, używanie smoczka powyżej trzeciego roku życia a tym samym zapobiega pogłębianiu wady zgryzu wraz z wiekiem dziecka. W leczeniu ortodontycznym stosuje się różnego rodzaju aparaty.
U dzieci z uzębieniem mlecznym i wczesnym mieszanym są to najczęściej aparaty ruchome noszone kilkanaście godzin na dobę, które należy kontrolować co 2-3 miesiące. U pacjentów z uzębieniem późnym mieszanym i stałym stosowane są aparaty stałe. Składają się one z zaczepów różnego rodzaju (zamków i pierścieni) przyklejonych na stałe do powierzchni zęba. W zależności od potrzeb leczniczych i estetycznych pacjenta wykorzystuje się rożne rodzaje ortodontycznych, metalowe(widoczne) i estetyczne(ceramiczne lub z kryształu górskiego, mniej widoczne). Wizyty kontrolne z aparatem stałym odbywają się co 4-5 tygodni.