Po ekstrakcji zęba lekarz stomatolog lub chirurg stomatologiczny udziela zaleceń dotyczących postępowania po zabiegu. Ma to na celu zminimalizowanie dolegliwości pozabiegowych, a także przyspieszenie i ułatwienie gojenia oraz zminimalizowanie ryzyka powikłań. Poniżej przedstawiamy ogólne zalecenia po usunięciu zęba. Zawsze jednak należy zwrócić uwagę na to, co po zabiegu zaleca lekarz stomatolog, bo niekiedy mogą się one nieznacznie różnić w zależności od sytuacji klinicznej.
PO EKSTRAKCJI ZALECA SIĘ:
- Tampon umieszczony przez chirurga trzeba przygryzać przez około pół godziny, następnie należy go wypluć. Niewielkie krwawienie może utrzymywać się do kilkunastu godzin po zabiegu i nie należy się tym niepokoić. Jeśli krwawienie jest obfite lub utrzymuje się dłuższy czas, należy skontaktować się ze stomatologiem
- Nie należy nic jeść i pić przez dwie godziny po zabiegu
Przez 24 godziny po zabiegu:
- nie wolno spożywać żadnych gorących pokarmów i napojów,
- nie wolno palić
- nie wolno pić alkoholu
- nie wolno płukać jamy ustnej
- należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego
- W razie wystąpienia obrzęku można zastosować zimne okłady. Należy pamiętać by nie przykładać lodu bezpośrednio do skóry
- W razie potrzeby można przyjąć lek przeciwbólowy
- Przez 12 godzin po zabiegu nie należy szczotkować zębów. Przez kilka kolejnych dni należy omijać okolicę pozabiegową. Do dwóch tygodni po zabiegu okolica ta powinna być szczotkowana bardzo delikatnie.
- Przez 24 godziny nie należy płukać jamy ustnej, a w kolejnych dniach należy robić to delikatnie.
Do kontaktu z lekarzem powinno skłonić:
- Pojawienie się wysokiej gorączki po zabiegu
- Utrzymujące się obfite krwawienie
- Silne dolegliwości bólowe, których nie łagodzą tabletki przeciwbólowe i które nie zmniejszają się z upływem kolejnych godzin i dni po zabiegu.
- Jeśli rana po usunięciu zęba została zaszyta, to po 7 dniach należy zgłosić się na zdjęcie szwów.