Dziś kolejny wywiad z cyklu „Kobieta ekspert”. A w nim mama trójki dzieci i lekarz stomatolog Edyta Kuza. To Ona dziś odpowie Nam na najbardziej nurtujące pytania dotyczące dzieci i stomatologii. Dlaczego właśnie ten specjalista? Bo Pani Edyta czuwa nad zdrowym uśmiechem moich dzieci i moim 🙂 Jeśli chcecie wiedzieć więcej np. Co to jest sedacja wziewna to zapraszam na wywiad!
1. Jest Pani stomatologiem, ale także i mamą trójki dzieci czy to doświadczenie pomaga Pani w pracy?
Zawsze lubiłam pracować z dziećmi, przez długi czas moim marzeniem było, być nauczycielką, ale jak to w życiu bywa przypadek zadecydował inaczej i zostałam stomatologiem. Podejście do dzieci na pewno jeszcze bardziej zmieniło się kiedy na świat przyszły moje. Mam to szczęście, że mam i córkę i synów co ułatwia mi zrozumienie małych pacjentów jednej i drugiej płci. Wiadomo jednak, że każde dziecko jest inne i trzeba znaleźć indywidualny sposób trafienia do niego. Najważniejsze jest nie oszukiwać go i w odpowiedni sposób wytłumaczyć dziecku, że jeśli wiem, że to co planuję na danej wizycie zrobić może boleć, to dziecko musi o tym wiedzieć.
2. Kiedy powinno się zacząć dbać o zęby malucha?
Oczywiście od pierwszego zęba, mamy duży wybór szczoteczek dla maluchów, silikonowe na palec i zwykłe kolorowe. Na początku można przyzwyczajać dziecko do mycia zębów w formie zabawy, niech sobie gryzie tą szczoteczkę bawi się nią w wannie, a przy okazji poszczotkować mu przez chwilkę ząbki.
3. W jakim wieku dziecko powinno pójść na pierwszą wizytę stomatologiczną i jak ona wygląda?
Kiedy pojawiają się pierwsze zęby mleczne, nie musi to być oczywiście w wieku 6-7 miesięcy, ale gdy dziecko ma już 6-8 zębów dobrze byłoby umówić się na pierwszą wizytę w celu kontroli i upewnienia się, że prawidłowo o nie dbamy. Jeśli niepokoi nas coś wcześniej to też lepiej umówić się na konsultację. Pierwsza wizyta przebiega różnie, w zależności od dziecka, staramy się na niej w miarę możliwości obejrzeć zęby, poinstruować rodzica jak ma o nie dbać, zminimalizować błędy jakie do tej pory popełniał i odpowiedzieć na większość jego pytań.
4. Jak często dziecko powinno chodzić na wizyty kontrolne do stomatologa?
Wizyty kontrolne u dzieci zalecane są mniej więcej co 4 miesiące.
5. Czy mleczne zęby trzeba leczyć?
Oczywiście, że tak!!! Smutne jest niestety to, że w XXI wieku jest jeszcze duży procent rodziców, którzy są zdziwieni, że zęby mleczne też są ważne i trzeba je leczyć. Dużą wątpliwość wzbudza informacja, że w wielu przypadkach przy bardzo zaawansowanej próchnicy wymagane jest tzw. zatrucie zęba i leczenie kanałowe mleczaka. Często słyszę, przecież one nie mają korzeni ani tzw. nerwów, to co tu leczyć? Błąd. Zęby mleczne kiedy nie są jeszcze poddane resorbcji fizjologicznej mają normalnej długości korzenie, są unerwione i unaczynnione. Nieleczone mleczaki tak jak i zęby stałe są siedliskiem bakterii, które mają wpływ na cały organizm, serce, stawy. Stany zapalne w mleczakach mogą być przyczyną uszkodzenia zawiązka zęba stałego, który może wyrosnąć zniekształcony, z ubytkami szkliwa.
6. Co to jest sedacja wziewna i czy można używać tą metodę u dzieci?
Sedacja wziewna, jest to metoda polegająca na podawaniu mieszanki tlenu i podtlenku azotu nazywanego też gazem rozweselającym, za pomocą maseczki zakładanej na nos pacjenta. Po kilku minutach powoduje u większości pacjentów znaczne rozluźnienie, zmniejsza strach przed tzw. wierceniem, ból jest mniej odczuwalny i istnieje tzw. niepamięć wsteczna co jest bardzo korzystne u dzieci. Wiedzą, że byli u dentysty ,siedzieli na fotelu ale za bardzo nie pamiętają co było robione i czy w ogóle było „wiercenie”. Sedację stosujemy przede wszystkim u dzieci.
7. Czy dziecko do zabiegu stomatologicznego, w którym używa się sedacji wziewnej musi być specjalnie przygotowane?
Aby sedacja mogła się odbyć pacjent nie może mieć kataru, musi mieć drożny nos i przynajmniej godzinę przed wizytą nie może jeść ani pić ponieważ często objawem sedacji jest to, że dziecku trochę kręci się w głowie co może spowodować wymioty.
8. Czy istnieje jakaś granica wieku, od której stosuje się tą metodę?
Najmłodsze dziecko jakie było u nas leczone ma 2,5 roczku. Nie ma jakiejś konkretnej granicy, musi umieć oddychać przez nos.
9. Czy są dzieci, na które ta metoda nie działa?
Tak. Są dzieci, u których dentofobia jest silna i mimo że sedacja zadziałała to w momencie próby wiercenia strach bierze górę.
10. Czy są jakieś przeciwwskazania do tej metody?
Przeciwwskazaniem do sedacji jest niedrożny nos, katar i przerost trzeciego migdałka, które utrudniają oddychanie przez nos.
11. Czy istnieje jakaś metoda, która pomaga leczyć zęby u dzieci bez borowania?
Niestety nie.
12. Jakie istnieją metody zapobiegania próchnicy, które powinny być stosowane przez rodziców i stomatologów?
Podstawa to mycie zębów, zwłaszcza wieczorne jest bardzo ważne po którym dziecko nie powinno już nic jeść. Ograniczanie spożywania słodyczy, napojów gazowanych, chrupek, które oklejają zęby. Stosowanie past stosownych do wieku. Jeśli chodzi o zabiegi w gabinecie stomatologicznym można stosować zabiegi fluoryzacji zębów raz na pół roku a w przypadku początkowej próchnicy można czasami zastosować ozonoterapię w celu spowolnienia jej rozwoju.
Pozdrawiam,
Lekarz stomatolog Edyta Kuza
Stomatologia rodzinna
Ul. Cieplarniana 25c
Warszawa-Wesoła.
Mi ten wywiad bardzo pomógł w wiedzy na temat pielęgnacji zębów moich córeczek, wierzę że Wam także pomoże!